ekim - kasim 2009
Kapak Konusu
Sayı : 13
English
French
Georgian

http://www.tavnewsport.com
İçindekiler
Anasayfa
CEO'dan
Gündem »
Gezi Notları »
Kapak Konusu
Risk&Kontrol
İş Rotası
Havacılık Trendleri
Yönetim
TAV Dünyası »
Sağlık
Cin Fikirler
Yaşam Döngüsü
Sosyal Bilgiler »
Teknoloji
Güçlü Halka
İnovasyon
Hayat Rotası
Ellerin Mücizesi
Ajanda »
Aktif Hayat »
Platform
Summary
Port Anket

Alanya, Gazipaşa Havaalanı ile dünyaya daha yakın

TAV’ın ilk kez sadece terminal değil tüm havaalanı işletmeciliğini üstlendiği Gazipaşa Havalimanı, doğal ve tarihi değerleri, aydın insanlarıyla Akdeniz’in yeni turizm merkezi olmayı hakeden Gazipaşa'ya, bağlı bulunduğu Alanya ve Akdeniz’in doğusuna yepyeni bir gelecek vaad ediyor.

“GAZİPAŞA GELECEĞİN YILDIZI OLACAK”
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Antalya'nın doğusu ve batısında yeni havaalanlarına ihtiyaç olduğunu; doğuda hayata geçirilecek Gazipaşa Havaalanı'nın yanı sıra, Antalya'nın batısında Demre-Kaş arasında da havaalanı yapmayı hedeflediklerini belirtti. Gazipaşa'yı doğudaki bölgenin kalbi olarak gördüğüne dikkat çeken Yüksel, havaalanı ile birlikte kısa zaman içerisinde bölgeye yatırımcı akınının gerçekleşeceğine dikkat çekti: ''Sadece dün gece Antalya Havalimanı'na 35 bin turist indi. Bölgede havaalanına ihtiyaç var. Antalya'nın doğusunda yaşama geçirmeye çalıştığımız Gazipaşa Havaalanı'nın Pisti 1700 metreydi, 2 bin 500 metreye çıkarılıyor. Gazipaşa'yı geleceğin yıldızı ve bölgenin kalbi olarak görüyorum. O nedenle ilçe halkına bir karış toprak dahi satmamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü, beş yıl sonra Gazipaşa'nın yatırımcı akınına uğrayacağına inanıyoruz. Gazipaşa bizim için çok önemli. Ayrıca, Antalya'nın batısına da mutlaka bir havaalanı yapılmalıdır. Belki coğrafyası zor bir alan ama artık teknoloji dağları deliyor. Demre-Kaş arasına da havaalanı yapmayı hedefliyoruz."
Vali Yüksel, geçtiğimiz ay Gazipaşa'ya yaptığı ziyaret sırasında da, TAV Havalimanları Holding İşletmeler Direktörü Murat Örnekol ve Gazipaşa Havaalanı Müdürü Cengiz Aşıklı'dan havaalanının güncel durumu ile ilgili bilgi aldı. Uluslararası bir havaalanında olması gereken tüm statülerin şu anda Gazipaşa Havaalanı'nda mevcut olduğu ve sadece büyük uçakların rahat bir şekilde inebilmesi için pistin 2 bin 500 metreye çıkarılması gerektiği konusunda bilgi veren Örnekol, tüm dünyada sahip oldukları deneyimi, Gazipaşayı tam teşekküllü çalışır bir havaalanı haline getirmek üzere kullanacaklarını da belirtti. Örnekol, terminal binasının yıllık yolcu kapasitesinin 500 bini bulduğu bilgisini de aktardı. Gazipaşa Havaalanı projesini kağıt üzerinde inceleyen Vali Yüksel, buranın hizmete geçmesi için üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını; havaalanının en kısa zamanda tam teşekküllü olarak hizmete açılması gerektiğini bildirdi.
ALAADDİN YÜKSEL
Antalya Valisi

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in Gazipaşa Havaalanı'na gelip incelemelerde bulunması, Alanya ve Gazipaşa'da büyük bir heyecan ve memnuniyet yarattı.“Biz hiçbir havaalanının müşterisine talip değiliz. Kendi müşteri potansiyelimiz var.”

HASAN SİPAHİOĞLU / Alanya Belediye Başkanı

“Alanya'ya 2008 yılında tur operatörleriyle gelen yabancı turist sayısı 1 miyon 924 bin 106. Böyle bir potansiyeli elimizdeki ulaşım olanaklarıyla karşılamak da artırmak da mümkün değil. Biz hiçbir havaalanının müşterisine talip değiliz. Zaten uzun zamandır kendi müşteri potansiyelimiz bu ihtiyacı açıkça gösteriyor. Alanya'ya İskandinav ve Baltık pazarından büyük talep var. Alanya'da 17 bin mülk yabancıya satıldı. İkiyle çarptığınızda bu 34 bin kişi eder. Bu insanlar yaz ayları dışında da burada yaşıyor. Gazipaşa Havaalanı ile ulaşım kolaylaştığında ülkeye gelen turist sayısı da artmış olacak. Tek beklenti, Gazipaşa'ya 150-180 kişilik Boeing 737-800 uçaklarının iniş yapabilmesi. Gazipaşa Havaalanı'nın açılmasıyla kargo taşımacılığı da gündeme gelecek. Bu bölgenin, muz, turfanda sebze, çilek, kiraz, narenciye gibi ürünlerinin dışarıya açılmasında ve pazarlanmasında büyük katkı sağlanacak. İç seferlerle Anadolu turizmine de çok büyük destek sağlayabiliriz. Ayrıca Alanya, Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası'na ev sahipliği yapıyor. Bunun dışında da dağ bisikleti yarışları oluyor. Her sportif etkinliğe en az 2- 3 bin sporcu katılıyor. Bir sene içinde yerli yabancı toplam 25 bin sporcu ağırlıyoruz. Bu faaliyetlerimiz açısından da Gazipaşa Havaalanı bizim için bir gereklilik.”

Antalya'nın gözde turistik beldesi Alanya'ya 40 dakika uzaklıkta bulunan Gazipaşa, sivil havacılık sektöründe bir süredir en çok adı geçen bölge.

Tarihi İ.Ö 628 yılına kadar uzanan kent, önce "Selinus", Selçuklu hakimiyetine geçtiğinde ise "Selinti" isimleriyle tarih sahnesine çıkmış. Hatta ünlü gezgin Evliya Çelebi Seyahatname'sinde; "18. yy.'da Selinti kazasının Mersin sınırları içerisinde Silifke Sancağı'na bağlı 26 köyü olan ve yıllık 80 akçe vergi veren bir kazadır. Deniz kenarında bakımlı cami ve evler ile yemyeşil dağlara sahiptir. Kıbrıs'a 70 mil uzaklıkta iskelesi vardır," diye yazıyor.

Bu küçük liman kentinin yeniden dikkatleri üzerine çekmesinin nedeni, yapımına 20 yıl önce başlanan ancak sonradan askıya alınan Gazipaşa Havalimanı'nın, TAV Havalimanları Holding tarafından hayata geçirilmesi. TAV Havalimanları Holding, Gazipaşa Havaalanı'nın ihalesini kazandıktan sonra, bir sene gibi kısa bir süre içinde inşaatı tamamladı ve Gazipaşa, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen 2C kategorisindeki Havaalanı ruhsatıyla, fiilen işlerlik kazandı.
“Gazipaşa, Tarihi Kentler Birliği üyesi bir ilçe. Doğal ve arkeolojik zenginliklerimizle taşıdığımız potansiyel Gazipaşa Havalimanı ile ortaya çıkacak.”

CEMBURAK ÖZGENÇ
Gazipaşa Belediye Başkanı


“Tarihi Kentler Birliği üyesi Gazipaşa'nın kısa süre içinde uluslarararası havaalanı ile adından söz ettireceğine ve bölgeye büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Gazipaşa'nın üniversite mezunu oranı çok yüksek. Fen Liseleri ve Anadolu Liseleri'ne girişte çok ciddi bir başarımız var. Şu anda Meslek Yüksek Okulu inşaatını bitirmek üzereyiz. Üniversite de açacağız.
Doğal zenginlikleri, arkeolojk zenginlikleriyle bu bölgenin Türkiye turizmine de ivme kazandıracağını düşünüyoruz. 2004 yılından bu yana Gaziapaşa Havaalanı'nın açılması için büyük çaba sarfediyoruz. O dönemde, havaalanının hemen Kuzeydoğu başında kalan dağlardan dolayı uçak inemeyeceği üzerine bir efsane yayılmıştı. Yeni bir yer arayışı vardı. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nin hazırladığı rapor sonucunda buraya uçak inebileceğini bilimsel verilerle kanıtladık.”

ULUSLARARASI POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK

TAV'ın inşa ettiği 11, Türkiye'de işlettiği dört havaalanından biri olan Gazipaşa Havaalanı, butik havaalanı konseptiyle hayata geçirildi. Burası sayısal getirileri görece az olsa da planlı bir iş üretimi ve yolcu hizmeti açısından etkili olacak, son derece özel ve farklı bir havaalanı olarak dikkat çekiyor. Ayrıca bölgenin uluslararası potansiyeli de çok büyük. Bölgedeki kara ulaşımı oldukça uzun sürdüğü için Gazipaşa Havaalanı öncesinde bu potansiyelin değerlendirilmesi çok zordu. Havaalanı ile birlikte bölgedeki diğer notalara ulaşım kolaylaşırken, süreler de oldukça kısaldı. Gazipaşa ve Alanya çevresindeki tarım ve emlak sektörü mensupları, esnaf ve turizmciler de Gazipaşa Havaalanı'nın tam teşekküllü olarak hizmete girmesini sabırsızlıkla bekliyor.

CHARTER UÇAKLARI İNEBİLECEK

Ancak Gazipaşa Havaalanı'nın tam kapasiteyle hizmet verebilmesi için çevrede istimlak çalışmalarının tamamlanması ve pistin 700 metre daha uzatılarak, en az 2 bin 500 metreye genişletilmesi gerekiyor. Ancak o zaman Gazipaşa Havaalanı en az 180 yocu kapasiteli charter uçakların inebildiği, 3C kategorisinde bir havaalanı olacak.
“Gazipaşa Havaalanı, TAV’ın Türkiye’de üstlendiği ilk komple havaalanı işletmesi”

MURAT ÖRNEKOL
TAV Havalimanları Holding İşletmeler Direktörü

“ Gazipaşa Havaalanı'nın TAV için özel bir konumu var. Birincisi; Türkiye'de üstlendiğimiz ilk komple havaalanı işletmesi. Bundan evvelki işletmelerimizin tamamı terminal binaları ile kısıtlıydı. Burada ilk defa bütün havaalanı işletmesi bize ait. Tabii tüm Türkiye genelinde olduğu gibi hava trafik kontrol DHMİ'nin sorumluluğunda. İkincisi; butik havalalanı konseptine uyan ilk projemiz. Bugüne kadar pek işbirliğinde bulunmadığımız ucuz maaliyetli havayollarını burada ağırlama fırsatımız olacak. Gazipaşa hızlı bir şekilde hareket edilecek bir havaalanı. Hatta buraya sığmayanları, “Çardak Kafe” adı altında yapacağımız bir yiyecek içecek ünitesinde oturtmak gibi pratik çözümler düşünmekteyiz. Bir başka önemi de; gelişimi sınırsız gibi görünen bir havaalanı olması. Boyu ve eni itibarıyla pisti, terminal ve yan tesisleri büyütme olanağına sahibiz. Yapılacak istimlaklar sonrasında çok kolay genişleyebileceğimiz, büyüyeceğimiz, daha geniş bir uluslararası kesime hizmet götüreceğimiz bir havaalanı. Ayrıca burada, TAV havalimanları çatısı altındaki tüm hizmet birimleri yer alacak.”


“Gazipaşa, tek başına bile turizm merkezi potansiyeline sahip çok önemli bir ilçe. Bu potansiyeli, eğitim seviyesi çok yüksek olan insanımızla birlikte en iyi şekilde değerlendireceğimize inanıyoruz.”
ZEKİ AYDIN
Kahyalar Belediye Başkanı
Antik Çağ’ın Ticari Gemilerinden Uluslararası Yolcu Uçaklarına
SELINUS'DAN GAZİPAŞA'YA KISA BİR TARİH GEZİNTİSİ:
Gazipaşa'nın bulunduğu bölgede insan yerleşiminin tarihsel serüveninin İ.Ö. 2000'lere kadar gittiği biliniyor. Hititlerin bir kolu olan Luviler, Gazipaşa'yı da kapsayan ve Hititçede "Kizzuvatna" (Çukurova) ve "Arzava" (Antalya yöresi) ülkeleri diye anlan bölgede yaşamışlar. İ.Ö. 628 yıllarında Selinus adını taşıyan bir liman kenti, Kilikya Bölgesi'nde ve Hacımusa Çayı'nın (Kestros) iki yakasında kuruldu ve Kıbrıs, Mısır ve Akdeniz'deki diğer ticaret merkezleri ile ilişkiler geliştirdi. Klikya'nın batı sınırında kurulan ve kaderi yakın çevresindeki Alanya'nın kaderine bağlı olarak gelişen Selinus'a bir dönem korsonlar da hakim oldu. İ.Ö. 65 yılında, Romalı komutan Pompeius komutasındaki ordu bölgeyi korsanlardan temizledi ve Selinus da küçük bir Roma yerleşimi oldu. Roma'nın gücünü kaybetmeye başlamasından itibaren, 6. yy.'dan başlayarak kent, Güney Akdeniz Bizans İmparatorluğu'nun egemenliğine girdi. Perslerin bütün Anadolu'yu kapsayan yıkıcı saldırılar sonunda kurdukları hakimiyet Selinus'u da kapsadı. Pers egemenliği Büyük İskender'in Persleri yenip Anadolu'dan çıkarmasına kadar sürdü.

Selçuklu döneminde Sultan I. Alaiddin Keykubat (1220-1237) 1221 yılında Alanya ve Gazipaşa çevresine de hakim oldu. Selinus'un adı bu dönemde "Selinti" haline geldi. Osmanlı Döneminde Fatih Sultan Mehmet'in Deniz Kuvvetleri Komutanı (Kaptan'ı Derya) Gedik Ahmet Paşa, 1470 yılında Alanya'yı, 1472 yılında ise Selinti, Anamur ve Silifke yöresini Karamanoğlu Beyliği'nden alarak Osmanlı hakimiyetine kattı.

İstiklal Savaşı'nda ise Selinti (Gazipaşa) halkı Mustafa Kemal güçlerinin tarafında yer aldı. Cumhuriyetten sonra, 21 Ekim 1922'de Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile ilçe oldu. İlçeye, Mustafa Kemal Paşa'nın ünvanı olan Gazipaşa adı verildi.


VALİ YÜKSEL'DEN TAM DESTEK

20 Ağustos 2009 tarihinde Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in Gazipaşa Havaalanı'na gelip incelemelerde bulunması, Alanya ve Gazipaşa'da büyük bir heyecan ve memnuniyet yarattı. Gazipaşa'yı geleceğin yıldızı ve bölgenin kalbi olarak gördüğünü söyleyen Vali Yüksel, havaalanının tam teşekküllü olürük hizmete girmesi için her türlü desteği vereceklerini belirtti.

TAV Havalimanları Holding İşletmeler Direktörü Murat Örnekol, ziyareti sırasında Vali Yüksel'e Gazipaşa Havaalanı ve gelişmelere yönelik bilgiler verdi. Pistin 700 metre daha uzatılması konusunda Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile görüştüklerini belirten Örnekol, ikinci parti istimlakten sonra, eni ve boyu ile oynamadan pistin her iki tarafına 75'er metrelik güvenlik şeridi çekebileceklerini açıkladı. Devlet eliyle yapılan istimlak bedellerini şirket olarak kendilerinin ödediğini ifade eden Örnekol, kutu kesitli tünel ile Mersin tarafından açılan yolun alta alınarak, halen 1825 metre olan pistin, istenildiği şekilde uzatılabileceğini vuruladı. Vali Yüksel de aldığı bilgilerin ardından, TAV Havalimanları ile DHMİ'nin anlaşması halinde karayollarının hemen çalışma başlatabileceğini kaydetti. Vali Yüksel, kamulaştırma alanı içinde kalan DSİ'ye ait kuyular ile yol üzerinde kalan elektrik direklerinin başka alanlara taşınması konusunda ilgili birim amirlerine talimat verdi.

BÖLGE EKONOMİK VE KÜLTÜREL AÇIDAN CANLANACAK

Gazipaşa Havaalanı'nın tam anlamıyla uçuş trafiğine açılması, bu bölge için hayati önem taşımakta. Antalya'dan karayoluyla 2,5 saatte ulaşılan Alanya, turizmini, ekonomisini canlandırmak için dört gözle Gazipaşa'nın hizmete girmesini bekliyor. Ayrıca günümüze kadar bakir bir bölge olarak kalan Anamur'da da büyük bir hareketlilik bekleniyor. Alanya çevresinde yaşayan yaklaşık 30 bin yabancı uyruklu yerleşimcinin de ihtiyaç duyulan yolcu trafiğini fazlasıyla sağlayacağı aşikar.

MUZ TİCARETİNDE HAREKETLENME BEKLENİYOR

Gazipaşa sadece turizm açısından değil, tarım ve ekonomi açısından da bölgeye büyük bir katma değer sağlayacak. Çünkü çok değerli bir meyva olan muz Türkiye'de sadece Alanya, Gazipaşa ve Anamur'da yetişyor. Havaalanı ile birlikte 700 bin civarında insanın dışarıyla olan tarım ve ticaret ilişkilerine büyük canlanma gelecek.

KARAYOLU VE YAT LİMANI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Gazipaşa'nın bir merkez olması için gerekli ulaşım ağı da tamamlanıyor. Gazipaşa - Anamur arasındaki karayolunun da çalışmalarına başlandı. Karaman'a doğru uzanan yöreye de tünelli bir karayoluyla ulaşılacak. Diğer yandan Gazipaşa'ya deniz trafiğinin artması için yapılan Yat Limanı'nın inşaatı bitti, işletme ihalesi gerçekleştirildi. Gazipaşa'ya havayoluyla ulaşan birçok turist de buradan yatlarla Akdeniz'e açılabilecek.


“Güvenli ve hızlı ulaşım turizmcilerin ana hedefi haline gelmiştir”
GÜLÇİN GÜNER
Altid Başkanı
“Alanya, 1960’lı yıllarda “ev pansiyonculuğu” ile Akdeniz’de turizme başlayan ilk destinasyondu. Günümüzde ise 150 bin yatak kapasitesiyle yılda 2 milyon misafir ağırlıyor. Dünyada ve ülkemizde turizmin son yıllarda yaşadığı değişim; ziyaretçi hareketleri, pazarlama biçimleri, altyapı (yol vs.) sorunları, son dakika satışları, Alanya turizmini de olumsuz etkiledi. Çünkü ziyaretçilerin Alanya’ya otellerine gelebilmeleri için havaalanından sonra 120 km daha yol kat etmesi gerekiyor. Gazipaşa Havaalanı ile eşgüdümlü yapılacak duble yol her şeyden önce ulaşımı kolaylaştıracak, ziyaretçi sayısında da artış sağlayacaktır. Gazipaşa Havaalanı’nın, altyapı çalışmalarının tamamlanması halinde sadece Alanya değil Gazipaşa ve doğusu için de yoğun bir ziyaretçi hareketi sağlayacağı açıktır. Sektör olarak, bölgemiz için çok önemli olan Gazipaşa Havaalanı’nı işleten TAV Havalimanları’nın yanındayız.”

TANITIM ÇALIŞMALARI

Alanya Belediyesi bu sene yurtdışında 24 fuara katılarak "Alanya artık size daha yakın" sloganıyla Alanya'yı markalaştırmayı planlıyor. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, bu konuda çalışmalara yeni başladıklarını ve TAV Havalimanları ile her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtiyor.

Alanya Kalesi'nin Eylül 2009 içinde Dünya Kültür Mirası içine katılmasını beklediklerini söyleyen Sipahioğlu, bu gerçekleştiğinde UNESCO amblemini kullanabileceklerini hatırlyatıyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Alanya, Letonya ve Litvanya ile de kardeş şehir. Dolayısıyla onlarla da birçok noktada işbirliği anlaşmamız var ve tanıtımda bu işbirliğini de kullanarak, bu bölgeden de daha fazla turist gelmesini sağlayacağız. İnanıyoruz ki, Gazipaşa Havaalanı'nın açılmasıyla 2010'dan itibaren Alanya turizminde yeni bir dönem başlayacak."


“20 yıldır bitirilemeyen bu havaalanını, projelendirmeden sonra dokuz ay içinde inşaatını tamamlayıp ruhsatlandırmış olmaktan gurur duyuyoruz”
CENGİZ AŞIKLI
TAV Gazipaşa Havaalanı / Genel Direktörü
“Daha önce Antalya Havaalanı'nda görev yapmış biri olarak, Antalya'nın yolcusuyla Gazipaşa'nın potansiyel yolcusunun çok farklı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Alanya bölgesinde ikamet eden yabancı uyruklu komşularımız hava ulaşımına büyük bir gereksinim duyuyorlar. Gazipaşa Havalimanı büyük ölçüde, yılın büyük bir kesimini burada geçiren yabancı dostlarımıza hizmet verecek. Ağırlıklı olarak baktığımızda, Almanya, Hollanda, İrlanda, Polonya ve İskandinav ülkelerinden burada mülk almış birçok yabancı uyruklu kişi var. Akrabalarıyla birlikte yarım milyon kişi anlamına geliyor. Ayrıca Anamur'a kadar uzanan ve şu anda çok bakir kalan kıyı şeridi de kendi müşterisini yaratacak. Gazipaşa'da, yaklaşık 20 yıldır bitirilemeyen bu havalimanını, çok kısa bir sürede, projelendirmeden sonra 9 ay içinde inşaatını tamamlayıp ruhsatlandırmış olmaktan gurur duyuyoruz. Şu anda hava trafiğimiz olmadığı için kısıtlı kadroyla hizmet veriyoruz. Herkes her işe koşuyor ve elini taşın altına koymaktan çekinmiyor. Yine de, henüz trafik olmamasına rağmen itfaiye kadrosunu bünyemizde bulunduruyoruz. Güvenlik kadromuz da mevcut. Küçük bir havaalanı olmamızın getirdiği samimi bir ortamda, TAV'lı olamanın gereklerini yerine getirerek çalışıyoruz. Tek istediğimiz yöreye hakettiği hizmeti verebilmek.”

“Gazipaşa Havaalanı ile ilgili teknik detaylar yerine getirildikten sonra bir talep patlaması bekliyoruz”
MURAT ŞEN
TAV Gazipaşa Havaalanı İşletme ve Operasyon Koordinatör Yardımcısı
“ Gazipaşa Havalimanı'na ilgi çok yüksek. Bölgenin bütün tuizm işletmeleri ve otelleri ile görüşüyoruz. Alanya- Gazipaşa ve Alanya-Side arasında birçok otel işletmesi bulunuyor. Bu çalışmaları, Holding'in İş Geliştirme birimi ile birlikte sinerji içinde yürütürken, yurtiçinde ve yurtdışında işlettiğimiz havaalanlarının deneyimlerinden de faydalanıyoruz. Tur operatörleri ve havayolu şirketleriyle görüşmelerimiz oldu. ALTİD-Alanya Turizm İşletmeleri Derneği ile de yakın temas içindeyiz. Havaalanı ile ilgili teknik detaylar yerine getirildikten sonra bir talep patlaması bekliyoruz.”

BÖLGEYE İSTİHDAM DESTEĞİ

Son derece iyi eğitimli bir nüfusa sahip olan (Okuma yazma oranı yüzde 100) Gazipaşa'nın gençleri de gelecek planlarını Gazipaşa Havaalanı'na endekslemiş durumda. TAV Havalimanları şimdiden, havaalanında görevlendirdiği güvenlik personeli ve itfaiyecileri ile bölgede bir isdihdam yaratmaya başladı. Ayrıca Gazipaşa Belediyesi'ne yöredeki okullar ve yapılması düşünülen üniversite için bilgisayar bağışı ve benzeri konularda da destek veriyor. Kısacası yöre halkı için Gazipaşa ve TAV Havalimanları, "gelecek" demek.

Gazipaşa Havaalanı'ndaki TAV ekibi ise heyecanla, tam anlamıyla hizmete girecekleri günü bekliyorlar. Alanya'yı ve Gazipaşa'yı çok seven ekip, yorucu inşaat döneminin ardından son hazırlıklarını da tamamlayıp sistemlerini oturtmuş durumda. 13 Temmuz 2009 tarihinde TAV Holding CEO'su Sani Şener ve beraberindekileri taşıyan uçağın Gazipaşa Havaalanı'na başarılı bir iniş gerçekleştirmesiyle ilk sınavlarını başarıyla verdiler. TAV'lı olmanın gururunu her an hisseden ekip, Gazipaşa'yı daha iyi bir geleceğe taşımak için özveriyle çalışmaya devam ediyor.


"Gazipaşa Havaalanı, DHMİ’nin belirlediği genel konseptin dışına çıkılımadan, TAV renklerini ve çizgilerini yansıtacak şekilde bir butik havaalanı olarak inşa edildi. Ancak burası yakın bir zaman içinde butik havaalanı konseptini aşıp konvansiyonel bir havaalanına dönüşme kapasitesine sahip. TAV’ın alınan kararları h›zla eyleme geçirmesiyle, yeni doğan bu havaalanında her gün yeni gelişmeler oluyor."
MERT KÖKTÜRK
TAV Gazipaşa Proje Mimarı

TAV HAVALİMANLARININ GAZİPAŞA’DAKİ ÖNCÜLERİ

Gazipaşa projesinin öncüleri olan TAV’lılar büyük bir heyecan içinde özveriyle görevlerini yürütürken, TAV Havalimanları'nın Türkiye ve dünyadaki deneyimlerinden yararlanıyor ve bu büyük sinerjinin parçası olmaktan mutluluk duyuyorlar.

GAZİPAŞA’NIN ÖNCÜLERİNDEN OLMAK GURUR VERİCİ: “2005 yılından beri TAV'da görevliyim. TAV Başkan Yardımcısı Asistanı, Holding İnsan Kaynakları Direktörü Asistanı olarak çalıştım. Gazipaşa'ya gelmeden önce bir buçuk yıl operasyonda da görev aldım. Gazipaşa'nın yeni bir proje olması beni çok heyecanlandırdı. 2009 Şubat ayından bu yana buradayım. Ekip olağanüstü bir gayretle terminali ortaya çıkardı. Gazipaşa Havaalanı'nın geleceğinin çok parlak olduğuna ve TAV Havalimanları'nın kurumsallığının bütün bölge tarafından benimseneceğine inanıyorum. Gazipaşa'da hepimizi çok iyi bir gelecek bekliyor. Gazipaşa'nın öncülerinden olmaktan gurur duyuyorum. Havaalanımız, Akdeniz'de bir başka güneşin doğmasına neden olacak.
Ayrıca Gazipaşa'nın çok aydın bir halkı ve eğitime çok müsait bir gençliğe sahip olduğunu hatırlatmak istiyorum. Burada TAV Akademi ile birlikte yürüyebileceğimize ve verimli sonuçlar alacağımıza inanıyorum.”
GAZİPAŞA İŞLETMEYE HAZIR: “ 2006 senesinde Esenboğa Havalimanı inşaatı esnasında TAV Grubu ile tanıştım. 2007 yılından beri Esenboğa Havalimanı'nda Elektrik Elektronik Sistemler Şefliği altında çalışıyordum. 2009 Mart ayında Gazipaşa Havaalanı'na Teknik Müdür olarak atandım. Burada başta Elektrik Elektronik sistemler olmak üzere tüm sistemlerin kurulumunu yaptık. Daha önce kurulmuş ama atıl kalmış sistemleri faaliyete geçirdik. Şu anda Gazipaşa Havalimanı seyrü sefer cihazlarının da büyük bir kısmı dahil olmak üzere işletmeye hazır. Gazipaşa Havaalanı, diğer projelerden farklı. Burada sadece terminal işletmeciliği değil havaalanı işletmeciliği yapıyoruz. Daha önce sınırlı deneyimlere sahip olduğumuz - apron, pist, kule gibi - alanlara da girriyoruz. Esenboğa Havalimanı'ndan transfer ettiğimiz tekniker ve teknisyen arkadaşlarımızın bulunduğu ekibimle birlikte büyük heyecan duyuyoruz.”
GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK İÇİN BURADAYIZ: “Emekli polis memuruyum. 15 yıl Alanya Terörle Mücadele'de görev yaptım. Devlet görevinde edindiğim tecrübemi havaalanı güvenliğine aktarmak için TAV'ı seçtim. 2008 Şubat ayında göreve başladım. O dönemde, burada sadece, bir süre önce aramızdan ayrılan rahmetli Proje Müdürümüz Kemal Yener, şantiye şefimiz ve ben bulunuyorduk. 5 Mayıs 2008 tarihinde, 20-30 iş makinesi ve 120 işçi ile birlikte işe girişmemizi dün gibi hatırlıyorum. Nereden nereye geldik. Esenboğa Havalimanı'nda sivil havacılık konusunda tecrübesi olan üç arkadaşımla göreve başladım. Sonradan alınan personelle birlikte şu anda tam bir ekibiz. Bir güvenlik şefi, bir bilgisayar operatörü ve on üç güvenlik personeli ile 15 kişi olarak görevimizi sürdürüyoruz.”
GAZİPAŞA HEP BÜYÜYECEK VE GELİŞECEK: : “2008 Mayıs ayından bu yana Gazipaşa Havaalanı'nda görev yapmaktayım. Şu anda bu bölümde tek başıma hizmet veriyorum. TAV Grubu ile Gazipaşa projesi vesilesiyle tanıştım ve ben de bir TAV'lı oldum. İnşaat dönemine tanıklık ettim. Bu projenin süreklilik arz edeceğine ve Gazipaşa Havaalanı'nın bölgeyle birlikte büyüyeceğine inanıyorum. Yeni bir TAV'lı olarak kendimi gerçek bir aile içerisinde hissediyorum. Gazipaşa'nın işletmeye açılmasını da TAV Ailesi'nin diğer fertleri gibi büyük bir heyecanla bekliyorum.”
  ETIKETLER:
alanya    gazipasa    havaalani    alaaddin-yuksel    turist    yolcu    uluslararasi    tav-gazipasa   
alanya-turizm    selinus    ekonomik    kultur    murat-ornekol    sivil-havacilik    tav-havalimanlari    ticaret