mart - nisan 2010
Gündem
Sayı : 15
English
French
Georgian

http://www.tavnewsport.com
İçindekiler
Anasayfa
CEO'dan
Gündem »
Gezi Notları »
Kapak Konusu
Risk&Kontrol
İş Rotası
Havacılık Trendleri
Yönetim
TAV Dünyası »
Sağlık
Cin Fikirler
Yaşam Döngüsü
Sosyal Bilgiler »
Güçlü Halka
Hayat Rotası
Ellerin Mücizesi
Ajanda »
Aktif Hayat »
Platform
Summary
Port Anket

TAV’IN EGE KAPISI: TAV İZMİR


TAV Havalimanları tarafından “Yap-İşlet-Devret” modeliyle Eylül 2006'da hizmete açılan Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali, modern ve çevreci kimliğiyle Ege’nin incisine yakışır bir hizmet sunuyor.

“İzmir ve çevresi, büyük bir yolcu potansiyeli barındırıyor. Son birkaç yıldır iç hatlarda yaşanan yükselmeyi dış hatlara da yansıtmak, İzmir’i bölgede bir çekim merkezi haline getirmek için çalışıyoruz.”
ERKAN BALCI
TAV İzmir Genel Müdürü

1998 yılından bu yana Yap-İşlet-Devret modelli terminal işletmeciliği sektöründe görev alan Erkan Balcı’nın asıl mesleği İnşaat Mühendisliği. Ama gözünü terminallerde açtığını söylüyor. Yurtiçi ve yurtdışı projelerinde Bilgi İşlem Şefliği, Bilgi İşlem Proje Müdürlüğü, Operasyon Müdürlüğü görevlerinin ardından TAV Havalimanları ile tanışarak 2006 yılında TAV İzmir’e Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Balcı, 2009 yılından bu yana TAV İzmir Genel Müdürü olarak görevini sürdürüyor. Erkan Balcı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın modern ve çağdaş bir havalimanı olmanın gerekliliğini yerine getirerek, çevre konusunda gösterdiği duyarlılıkla uluslararası bir takdir kazanmayı başardığını belirtiyor.

HAVALİMANI ÖZELLİKLERİ
Terminal Alanı: 108.000 m2
Otopark Alanı: 69.168 m2
Duty Free Alanı: 6.606 m2
Yiyecek - İçecek Alanı: 4.891 m2
Otopark Kapasitesi: 2.237 araç

Check-in Kontuarı: 66 adet
Pasaport Gişesi (Gidiş Katı): 18 adet
Pasaport Gişesi (Geliş Katı): 16 adet
Köprü: 9 adet
Busgate: 8 adet


Ege Bölgesi'nin turizm ve ticaret hacmine yeni bir boyut kazandıran Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali, 2006 yılından bu yana bölgeye hizmet veriyor. TAV Havalimanları’nın havalimanı işletmeciliği konusundaki güçlü deneyimini yansıtan terminal, bölgenin gelişme hedefleri içerisinde de önemli bir yer alıyor.
TAV, 2015 yılında, ihalede belirtilen işletme süresini tamamlayacak olan Adnan Menderes Havalimanı için açılacak yeni ihalede de başarı göstermeyi hedefliyor. TAV İzmir, tüm TAV kuruluşlarında ve işletmelerinde hakim olan“Biz Bir Aileyiz!” felsefesiyle Genel Müdür Erkan Balcı önderliğinde 185 kişiyle görev yapıyor.

75 DESTİNASYONA UÇULUYOR
İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Bodrum ve Dalaman Havalimanları açılmadan önce, 1987-1990 yılları arasında iç ve dış hatlarda yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya hizmet veriyordu. Ancak Marmaris ve Bodrum gibi gözde tatil yörelerine yakın olan söz konusu havalimanlarının hizmete girmesiyle İzmir Adnan Menderes Havalimanı yolcu profilinin bir bölümünü kaybetti.
2009 yılı rakamlarına göre sadece dış hatlarda, 850 bini giden ve 842 bini gelen yolcu olmak üzere yaklaşık 1 milyon 650 bin yolcu ağırlayan Adnan Menderes Havalimanı’ndan, yaklaşık 57 havayolu şirketi, 75 ayrı destinasyona uçuyor. Bu havayollarının taşıdığı yolcu sayısının toplam yolcu sayısına göre önceliği şöyle: SunExpress Havayolları; Pegasus Havayolları, Onur Havayolları, Lufthansa Havayolları, Kıbrıs Türk Havayolları, British Havayolları. En fazla uçulan destinasyon ise Almanya.

TÜRKİYE’NİN DÖRDÜNCÜ YOĞUN HAVALİMANI
İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin açıldığı günden bu yana yolcuların artması için çaba gösterdiklerini ve bu doğrultuda etkinliklere katıldıklarnı belirten Genel Müdür Erkan Balcı, havalimanlarının belli başlı yolcu profil grupları olan; “turizm seyahatleri”, “etnik seyahatler” ve “iş seyahetleri” profillerinin üçünün de İzmir’de yer aldığını, bu nedenle terminalin potansiyelinin çok yüksek olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Bu yıl İzmir Adanan Menderes Havalimanı, iç ve dış hat toplam yolcu sayısında İstanbul Atatürk Havalimanı, Antalya Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ardından dördüncü sırada yer aldı. İlk defa Ankara Esenboğa Havalimanı’nı geçti. İç hatlarda önemli bir artış yaşandı ve bu artışın dış hatlara da yansımasını bekliyoruz. Bunun için bazı etkinliklere de katılıyoruz; örneğin Anadolu’dan yurtdışına çıkacak yolcuların İstanbul üzerinden değil İzmir üzerinden devam etmeleri için, kamu kuruluşları ve havayolu kuruluşları ile birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Şu anda Almanya en çok uçtuğumuz destinasyon olarak öne çıkmakla birlikte, bir yıldır devam eden Atina uçuşları bu anlamda önemli bir adım oldu. Benzer alternatif destinasyonlar oluştukça, İzmir’in trafiği de olumlu yönde etkilencektir.”

ÇEŞME, YENİ BODRUM
TAV İzmir, İzmir’in tanıtımı kapsamında, 2006 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren ve içerisinde seyahat acentaları, oteller, havayolu şirketlerini barındıran, “Destinasyon İzmir” adında bir grup kurulmasına da ön ayak oldu. Destinasyon İzmir üyeleri, İzmir’in tanıtımı için elele verip, Belediye’nin ve İzmir’in ileri gelenlerinin desteğiyle tüm turizm fuarlarında tanıtımlar gerçekleştiriyor, yurt dışından gazetecileri ve seyahat acentalarını ağırlıyarak, İzmir’in yurt dışında bilinirliğini artırmaya çalışıyorlar.
Etnik yolcu potansiyelini artırmak amacıyla da, Almanya’da çalışan işçilerin ailelerine, İzmir’de yaşayan Balkan göçmenlerine cazip gelecek destinasyonlar konusunda çeşitli havayolları ile ortak çalışmalar yürütülüyor. Muğla yöresindeki Bodrum ve Dalaman Havalimanlarına çok sayıda İngiliz turist geldiğini belirten Erkan Balcı, bu turistlerin Kuşadası’na, Bodrum üzerinden değil daha yakın olan İzmir üzerinden gitmesi için girişimlerde bulunduklarını da belirtiyor. Bu noktada, oteller, seyahat acentaları ve tur operatörlerinin yer aldığı uzun zincirin her bir halkasıyla yakın çalışmalar sürdürülmesi gerekiyor. Çeşme’nin yeni Bodrum olduğunu ekleyen Erkan Balcı, nasıl Bodrum’u önce yerli turist keşfedip ardından yabancı turist akını yaşandıysa, Çeşme’nin de son yıllardaki yerli turist patlamasının ardından, yabancı turistlerin seyahat destinasyonu olacağına dikkat çekiyor.
Terminal İşletme Müdürü Tayfun Sezer ise THY’nin 2009 yılında 250 bin yolcuyu İzmir’den İstanbul’a ve oradan yurtdışına uçurduğunu hatırlatarak; “Bu büyük bir rakam, bu kadar yolcu İzmir’den doğrudan yurtdışına uçabilseydi, yolcu sayımız 2 milyonu rahatlıkla geçerdi. Yazın THY’nin Düsseldorf, Frankfurt direk uçuşları gerçekleşiyor, ancak yıl bazında bu uçuşlar yok denecek kadar azalıyor. Ancak direkt uçuşlarla yolcu sayımızı artırabiliriz” diyor.

YILIN “ÇEVRECİ HAVALİMANI”
İzmir Adnan Menderes Havalimanı, geçtiğimiz aylarda çevre duyarlılığı konusunda aldığı ödüllerle öne çıktı. Karbon akreditasyonuna hak kazanan Avrupa’da ikinci, Türkiye’de ise ilk havalimanı oldu. Genel Müdür Erkan Balcı, karbon akreditasyonunun, TAV genelinde gerçekleşen önemli bir vizyonun sonucu olduğunu belirtiyor ve devam ediyor: “Global kirliliğe karşı bütün önde gelen ülkeler önlem almaya başladı. Türkiye Kyoto Protokolü’ne imza attıktan sonra çok büyük yaptırımlar söz konusu olacak. Biz bu yaptırımlar başlamadan önce, doğaya verdiğimiz zararı azaltmak adına ciddi önlemler almaya başladık. Geçmişte, çevre ile ilgili çalışmalarımızdan çok etkilenen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), “Özel Çevre Ödülü” vermişti. Ardından ACI (Airport Council International) havalimanları için bir karbon akreditasyon programı başlattı. Biz gerekli çalışmaları kısa sürede bitirip başvurduk ve karbon akreditasyonuna hak kazandık. Doha’da yapılan Havacılık Otoriteleri Sempozyumu’nda ise “Yılın Çevreci Havalimanı” ödülünü aldık. Devlet Hava Meydanları ile yaptığımız sözleşme gereği tüm havalimanındaki atıkları toplamakla yükümlüyüz. Gaziemir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile de bu doğrultuda anlaşmalar yaptık. Sürdürdüğümüz Yönetim Sistemi dahilinde, yenilenebilir atıkları ve evsel atıkları ayırıyoruz. Çerve ve sürdürülebilir kalkınma bilincinin yerleştiği bir kurum olarak dünyanın önde gelenleri arasında yer almaktan gurur duyuyoruz. Dış Hatlar Terminali’nin inşaatı sırasında da 100 bin ağaç diktik. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor. Geçtiğimiz aylarda, Ege Orman Vakfı ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde, “TAV İzmir Koruluğu” adında bir projeye başladık. Doğumgünü, evlilik gibi özel günlerinde, her çalışanımız için bir ağaç dikiyoruz.”

“Etkin Enerji Projesi” kapsamında, yolcu konforunu bozmaksızın enerjinin mümkün olduğu kadar az kullanılması hedefleniyor. Proje öncesinde 18 milyon kw/saat elektrik enerjisi harcanırken, şu anda15.5 milyon kw/saat enerji harcanıyor.

ENERJİYİ EN ETKİN KULLANAN KURULUŞ
TAV İzmir Teknik Müdürü Necdet Büyükbay, 2005 yılından bu yana TAV İzmir’de görev alıyor. Terminaldeki bütün teknik bölümlerden, yani elektrik, elektronik, bina bakım, mekanik tesisat, mekanik sistemler, satın alma, ambar ve çevre mühendisliği bölümlerinden sorumlu olan Necdet Büyükbay’ın ekibinde 73 kişi çalışıyor.
Necdet Büyükbay, karbon akreditasyonu süreci hakkında şu bilgileri veriyor: “Dış Hatlar terminalindeki karbondioksit salınımını hesapladık ve Avrupa Havalimanları Birliği’ne (ACI-Airport Council International) akredite ettirdik. Yıllık 6 bin 200 ton karbondioksit salınımımız var. Bunu hesaplamak ilk adımdı. Şimdi yavaş yavaş bu miktarı azaltmayı hedefliyoruz.”
TAV İzmir, ayrıca “Etkin Enerji Projesi” de başlatmış bulunuyor. Bu proje kapsamında, yolcu konforunu bozmaksızın enerjinin mümkün olduğu kadar az kullanılması hedefleniyor. Necdet Büyükbay,“İki sene önce 18 milyon kw/saat elektrik enerjisi harcıyorduk. Şu anda 15.5 milyon kw/saat enerji harcıyoruz, bu çok önemli bir düşüş. Biz bu bağlamda Ege Bölgesi’nde enerjiyi en etkin kullanan şirketlerden biriyiz” diyor.

HAYATI KOLAYLAŞTIRAN İDARİ DESTEKLER
TAV İzmir’in kuruluşunu gerçekleştiren grubun içinde yer alan İdari İşler ve Personel Şefi Tufan Tabak, 14 kişiden oluşan ekibiyle görevini sürdürüyor. İdari İşler Ekibi, hem personel özlük işleri, hem idari hizmetler konularındaki uzmanlıklarıyla, terminal içerisindeki çalışanların hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyor. Havalimanlarının, özel ve resmi kurumların birleştiği bir nokta olduğuna dikkat çeken Tabak, sözlerine şöyle devam ediyor: “Kendi çalışanlarımızın yanı sıra terminal içindeki devlet kurumlarına da bazı ihtiyaçları kapsamında hizmet veriyoruz. İdari hizmetler çerçevesinde; çalışanlarımızın özlük haklarından, servis ve yemeklerine kadar konunun sorunsuz yürütülmesi için gayret ediyoruz.”
Tufan Tabak, çalışanların motivasyonunu ve aidiyet hissini artırmak adına çeşitli sosyal etkinlikler ve projeler de gerçekleştirdiklerini söylüyor: “Personelimizin sosyal hayatını desteklemek ve ekip ruhunu canlı tutmak için, balıkçılık, folklor, dans, satranç gibi sosyal kulüpleri kuruyoruz. Ayrıca; bilgisayarlı futbol oyunu turnuvası düzenliyoruz. Arkadaşlarımız bu turnuvaya, büyük bir hevesle ve önceden hazırlanarak katılıyorlar. Dışarda çeşitli firmalarla anlaşarak çalışanlarımıza çeşitli fiyat ve hizmet ayrıcalıkları da sağlıyoruz. İzmir ve çevresindeki 112 kuruluşla gerçekleştirdiğimiz ‘Bizim mekânlarımız’ projesi ile personelimize sunulacak ürün ve hizmetlerde ayrıcalıklar elde ediyoruz.”

SAĞLAM BİR FİNANSAL YAPI
TAV İzmir Muhasebe Şefi Mustafa Ayvaz, 2006 yılından bu yana TAV İzmir’de çalışıyor ve toplam dokuz kişilik bir ekipten oluşan, Gelir Birimi, Muhasebe ve Finans bölümlerinden sorumlu. Ekip olarak, TAV İzmir’in tüm finansal raporlarını, tablolarını hazırlıyor, operasyonlarını yürütüyorlar. Ayvaz; “İnşaattan işletmeye ilk geçtiğimiz günlerde, muhasebe operasyonlarının kurulma ve yapılandırılma aşaması oldukça yoğun bir süreçten sonra hayata geçirildi. Sistem sağlam bir şekilde faaliyete geçtikten sonra, daha standart bir çalışma süreci içerisinde, en doğru şekilde görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz” diyor.

TAV HAVALİMANLARI’NIN HİZMET

KURULUŞLARI İZMİR’DE İŞ BAŞINDA


ŞEREF ÇOBAN
BTA Catering Müdürü
2008’den bu yana İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda BTA Catering’de görev alan Şeref Çoban, gıda sektöründe on yıllık bir deneyime sahip. Daha önce Kanada’da bir gıda firmasında ülke müdürü olarak sorumluluk alan Çoban, ekibiyle beraber İzmir’de hizmet vermekten son derece memnun olduklarını dile getiriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “İzmir BTA Catering işletmesi, VIP dahil 15 alanda hizmet veriyor. Kardeş şirketimiz Cakes & Bakes’i de yönetiyoruz. Outlet ve ürünlerimizi, İngiltere, Fransa ve Kuzey Avrupa ülkelerine seslenecek biçimde hizmet verebilmek üzere tasarladık. Gelen yolcunun ilk, giden yolcunun da son durağı olarak hizmet veren Beerport, Millennium Lounge ve kiosklarımızda en iyi kaliteyi hedefliyoruz. İzmir’de, tarçınlı, elmalı, cevizli bir tart olan ve “Tarçbeni” adını verdiğimiz özel bir ürün de sunuyoruz. Tüm ürünlerimiz için, çok titiz bir satın alma gerçekleştiriyor, gıda mühendisleriyle ve deneyimli ahçılarla çalışıyoruz. İşletmemiz bünyesinde üretim ve servis işlemlerinde kullanılan tüm ISO 90001:2000 ve ISO 22000:2005 belgelerine sahibiz. Güleryüzle hizmet etmeyi hiçbir zaman unutmuyoruz ve bu konuda sık sık şirket içi eğitimler veriyoruz. Sezon dışında kuver sayımız 50 bin, sezonda ise 120 bin dolayına ulaşıyor. İzmir’de ekibimle birlikte, tüm yolcularımıza en iyiyi, en iyi şekilde sunmaya çalışıyoruz.”

ONUR SONCU
ATÜ İzmir Operasyon Müdürü
2000 yılından bu yana ATܒde görev alan Onur Soncu, daha önce İstanbul, İran ve Ankara operasyonlarında yer almış. Ekibiyle birlikte, toplam 1.686 m2 mağaza alanında 6 bin 300’den fazla ürün seçeneği ile yedi noktada hizmet verdiklerini belirten Soncu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Beşi gidiş katında, ikisi geliş katında olmak üzere yedi noktada hizmet veriyoruz. En çok sattığımız ürünler arasında, sırasıyla sigara ve tütün, güzellik ürünleri, içkiler, çikolata ve şekerlemeler yer alıyor. Sezonda 120 kişi, sezon dışında 95 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Her sene yolcu profillerimize ve trendlere göre güncellenerek yenilenen ürün çeşitliliğimiz için ekip olarak büyük bir çaba harcıyoruz.”

CANER BAHÇEKAPILI
TAV Özel Güvenlik İzmir Koordinatörü
Altı yıl İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın Emniyet Müdürü olarak çalıştıktan sonra emekli olarak TAV İzmir’de görev alan Caner Bahçekapılı, yıllardır edindiği deneyimi, ekibine aktarmayı bilen bir yönetici. “İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda 270 kişilik bir güvenlik personeli ile hizmet veriyoruz” diyen Bahçekapılı sözlerine şöyle devam ediyor: “5188 sayılı yasaya uygun olarak güvenlik eğitiminden geçip sertifika sahibi olmuş kişiler seçiyoruz ve göreve başlamadan önce Sivil Havacılık Güvenlik eğitimimizden geçiriyoruz. Güvenlik kontrolü, terminale girişte başlıyor ve uçağa yönelik güvenlik hizmetleri kapalı gate uygulamasıyla devam ediyor. Ekip olarak, dış hatlar terminalinden sorumluyuz. İç hatların güvenliği DHMİ Özel Güvenlik ve Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Elbette, bizler de ekip olarak havalimanını bir bütün olarak düşünüyor ve gereken titizliği gösteriyoruz.”

AYLİN TAVAN
Havaş İzmir İstasyon Başmüdürü
1997 yılından bu yana Havaş’ta görevini sürdüren deneyimli İzmir İstasyon Başmüdürü Aylin Tavan, ilk olarak Ankara İstasyonu’nda Harekat Memuru olarak çalışma hayatına atılmış. 2002 yılında Dalaman’da Yolcu Hizmetleri Harekat Müdürlüğü’nü yürüten Tavan, 2009 yılının Ağustos ayında Tunus Projesi’nde yer almış. Bu yıl itibarıyla İzmir İstasyon Başmüdürü olarak atanan Aylin Tavan İzmir’de en iyi hizmeti vermek üzere ekibiyle birlikte çalıştıklarını belirterek şunları söylüyor: “Bu yıl 8 bin uçağa hizmet vermeyi hedefliyoruz. Milli bayrak taşıyıcılar dışında turist ve işçi charter’larına da en iyi hizmeti götürüyoruz. İzmir’de kargo potansiyeli de oldukça yüksek. Otobüs işletmemizle de, gelen yolcuların transferlerine yardımcı oluyoruz. Yönetimim altında, Yolcu Hizmetleri Harekat Müdürlüğü, Ramp Kargo Müdürlüğü, Teknik Lojistik Şefliği ve Personel Muhasebe Şefliği bulunuyor. Kışın ortalama 180, yazın ise uçak sayısının yoğunluğuna bağlı olarak 200’ü aşkın personelle hizmet veriyoruz.”TAV Ailesi’nin İzmirli Gücü

AZİZ ALTINDAĞ
Ulaşım Sorumlusu
“2006 Eylül ayından bu yana TAV İzmir’de çalışıyorum. İdari İşler Birimine bağlı olarak Genel Müdür Şoförlüğü yapıyorum. Çok küçük yaşlardan beri birçok işte çalıştım ama profesyonellik kelimesinin anlamını TAV Ailesi’nde öğrendim. Kişisel eğitim programlarına önem veren bir kuruluşta çalışmanın avantajlarını yaşıyorum. Bu doğrultuda, Açık Öğretim İşletme Fakültesi’nde de eğitimime devam ediyorum.”


FERDA SARAÇ
Genel Müdür Asistanı
“2005’teki şantiye döneminden bu yana TAV İzmir’de yönetici asistanı olarak görevimi sürdürüyorum. Ege üniversitesi arkeoloji bölümünden mezun olduktan sonra iletişim sektöründe faaliyet gösteren kurumsal bir şirkette görev aldım. İletişim, hayatımın çok önemli bir parçası, bu konudaki becerilerim işime de olumlu yansıyor ve işimi daha çok severek yapıyorum. Aldığım eğitimi de zaman zaman işime entegre etmeye çalışıyorum. Örneğin, Destination İzmir grubunun bir çalışması kapsamında İzmir Gümüldür yakınlarında bulunan antik kent Klaros’un tanıtımı gündeme geldiğinde, ben de tarih ve arkeoloji bilgimle kendilerine destek oldum”.

MELTEM ÖZBAŞ
Danışma Memuru
“İki buçuk senedir TAV İzmir’de görev yapıyorum. Önce santralde, ardından da danışmada hizmet vermeye başladım. Görevim; uçuş bilgisi vermek ve yolcuları yönlendirmek. İşimde başarı için güleryüzlü ve sabırlı olmam gerektiğini biliyorum ve bunu da iyi yaptığıma inanıyorum. Çalışanının önünü açan, fırsatlar sunan bir kuruluş olduğu için TAV Ailesi’nin bir parçası olmayı seviyorum.”


ENGİN KÜÇÜK
Bagaj Kontrol Memuru
“Açıldığından bu yana TAV İzmir’de çalışıyorum. Sistemimiz dahilinde hizmet veren 64 kamera, 12 monitör ve 7 bilgisayarla 7 bin 200 metre kare alanı kontrol ediyoruz. Bagajlar kontuardan alınıp şuta düşene kadar bizim sorumluluğumuz altındalar. Amacımız bagajın doğru bir şekilde şut altındaki handling firmasına kadar ulaşması. TAV İzmir’de çalışmaktan memnunum. Burası bizim için güvenlik ve gelecek demek.”


HARUN TAŞDELEN
Yapı Onarım Birimi-Vardiya Amiri
“2006 yılından bu yana TAV İzmir’de görev alıyorum ve tüm terminal genelindeki yapı, onarım, bakım, tamirat ve tadilat çalışmalarını takip ediyorum. TOC, Terminal Operasyon Müdürlüğü’ne gelen arıza bildirimleri tarafıma iletiliyor. Uygun ustalarımızla problem çıkan yerlere hızla müdahale ediyoruz. TAV Ailesi’nin içinde yer almaktan memnuniyet duyuyorum


YUNUS ÜNLÜ
Mekanik Sistemler Birimi- Vardiya Amiri
“TAV İzmir ailesine 2006 yılında dahil oldum. Ekip olarak, Teknik Müdürlüğe bağlı olarak çalışıyoruz. Mekanik sistemlerdeki sorumluluk alanlarımız arasında; Bagage handling sistemi, yolcu köprüleri, 36 tane asansör, 25 yürüyen merdiven, 26 yürüyen bant bulunuyor. Görevimiz; bunların tüm bakım ve onarımlarını mümkün olduğu kadar kısa sürede giderip, yolcu memnuniyetini artırmak.”


ÖMER FERHAT ŞENGÜL
Elektrik Teknisyeni
“2004’de Atatürk Havalimanı’nda elektrik işlerini üstlenen ANEL Elektrik’te çalışmaya başlayarak TAV Havalimanları ile tanıştım. 2006’da TAV İzmir açıldığında İzmir ekibine katıldım. Apron, terminal, otopark ve güç santralinin elektriğinin kesintisiz sağlanması için çalışıyıruz ve bu doğrultuda trafo bakımları yapıyoruz. İzmir Ailesi’nin içerinde yer almaktan memnuniyet duyuyorum.”


YAVUZ BİRÇEK
Mekanik Tesisat Vardiya Amiri
“Şantiye döneminden bu yana TAV İzmir’de görevimi sürdürüyorum. Yolcular ve personelin konforunu sağlayan, ısıtma, soğutma, iklimlendirme gibi tüm donanımların kesintisiz işlemesi için çalışıyoruz. İşbaşı eğitimleri dışında, bize uygun görülen eğitimleri TAV Akademi aracılığıyla alıyoruz ve böylece kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Ayrıca iş güvenliği, bölüm içinde yapılan bilgi paylaşım eğitimleri de sürekli yenileniyor.”


ALPER DALKIRAN
Bilgi İşlem Şefi
“Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu’nda Havacılık Elektrik Elektronik üzerine eğitim gördüm ve 2006 yılından bu yana TAV Havalimanları’nda görevimi sürdürüyorum. Bakım Teknolojileri üzerine yüksek lisans yaptım. Esenboğa Havalimanı ve Enfidha projelerinde de yer aldım. Aralık 2009’dan bu yana TAV İzmir’de Bilgi İşlem Şefi olarak çalışıyorum. Görevimiz; terminali kullanan yolculara ve havayollarına hizmet veren bilgi işlem sistemlerinin sürekliliğini sağlamak. Uluslararası standartlarda hizmet etme ilkesi ile çalışan TAV Ailesi’nin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.”


İLKER YURTLU
Otopark Bilgi İşlem Memuru
“Üç buçuk yıldır TAV İzmir’de çalışıyorum. Dış hat otoparkımız 2 bin 311 araç kapasiteli. Şu anda yüzde 20 kapasiteyle çalışıyor. Görevlerimiz arasında; müşteri araç giriş-çıkışları konusunda gün, ay, yıl bazlı raporlamalar yapmak ve abonelik işlemleri yer alıyor. Amaç, yolu İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan geçen herkesin otopark ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak ve müşteri memnuniyetini sağlamak. TAV’da çalışmaktan mutluluk duyuyorum ve TAV bünyesinde daha yararlı olmak üzere kendimi geliştirmeye devam ediyorum.”


AKIN GARİPLER
Elektronik Teknisyeni
“2006 Aralık ayından bu yana TAV İzmir’de çalışıyorum. Daha önce İstanbul AHL’de Devlet Hava Meydanları’na bağlı olarak Radar Şefi olarak çalışıyordum. Şu anda İzmir terminalinde bulunan tüm elektronik sistemlerin periyodik bakım ve kontrollerinden sorumluyuz. Terminalin tüm elektronik kart tamirlerini de ben yapıyorum. TAV Ailesi’nin bir ferdi olduğum için çok memnunum.”


DİLEK ÇOKCAN TEMUR
Basınla ve Halkla İlişkiler Uzmanı
“Radyo-Televizyon dalı üzerine eğitim aldım. Üç yıldır TAV İzmir’de Kurumsal İletişim Departmanı’nda Basınla ve Halkla İlişkiler Uzmanı olarak çalışıyorum. TAV’ın bir havalimanı işletmecisi olarak en iyi şekilde tanıtılması ve kurum içinde aidiyet duygusunu artırmak öncelikli hedeflerim arasında. Ben de TAV’ın bir parçası olmaktan onur ve gurur duyuyorum.”


RÜYAM İYİGÜN
Müşteri İlişkileri Müdür Yardımcısı
“TAV İzmir’in kuruluşundan bu yana burada çalışıyorum. Müşteri İlişkileri Yönetimi, TAV Havalimanları için öncelikli konular arasında. Amacımız yolcunun, yolcu yakınlarının, havayolu şirketlerinin, ticari işletmelerin, personelin, uçuş öncesi ve sonrasında en iyi hizmeti alması. Memnuniyet seviyesini en yükseğe çıkarmak için çalışıyoruz. Şu anda % 88-89 dolayında olan müşteri memnuniyetimizi % 90’ların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. İnsanlarla iletişim kurmaktan keyif aldığım için işimi severek yapıyorum.”


ALPER KABAKDELEN
Terminal İşletme Memuru
“Görevimiz, terminalde verilen hizmetlerin sürekliliğini ve yolcu memnuniyetini sağlamak. Bunun için de Emniyet, Gümrük, handling şirketlerine kadar terminalde yer alan tüm birimlerle iletişim ve koordinasyon içindeyiz. İlerde TAV’ın işlettiği yeni havalimanlarında da görev almak üzere kendimi geliştirmeye çalışıyorum.”

  ETIKETLER:
tav-izmir    ege    erkan-balci    havalimani    terminal    otopark    izmir-adnan-menderes-havalimani    cesme   
bodrum    izmir    tav