Ekim - Aralık 2011
TAV Dünyası
Sayı : 22
English
French
Georgian

http://www.tavnewsport.com
İçindekiler
Anasayfa
CEO'dan
Gezi Notları
Kapak Konusu
Risk&Kontrol
İş Rotası
Havacılık Trendleri
Yönetim
TAV Dünyası »
Profesyonel
Ellerin Mucizesi
Seyahat Çantası
Sürdürülebilir Kalkınma
ıçimizden Biri
Teknoloji
Ajanda »
Aktif Hayat »
Summary

TAV'IN YANGIN SAVAŞÇILARI


*Soldan sağa: Murat Serin-İtfaiye Kontrol Memuru, Fatih PEÇE-İtfaiye Kontrol Memuru, Hüseyin YAŞAR-İtfaiye Kontrol Memuru, Erdinç DEMIRKOL-İtfaiye Kontrol Memuru, Berkant SÜNGÜ-İtfaiye Kontrol Şefi, Rahmi YILDIZ-İtfaiye Kontrol Memuru, Okan Özcan-İtfaiye Kontrol Memuru, Şenol KARLANKUŞ-İtfaiye Kontrol Memuru, Ahmet UZUN-İtfaiye Kontrol Memuru

İstanbul Atatürk Havalimanı sınırları içinde yer alan tüm bina ve mekânlarda yangınla mücadele prosedürlerinin uygulanması için çalışan TAV İtfaiye Şefliği ekibi, müdahale ve koordinasyon için de her an hazır.

TAV İstanbul çatısı altındaki çalışmalarına bir yıl önce Temmuz 2010 tarihinde, beş itfaiye memuru ile başlayan TAV İtfaiye Şefliği, Ağustos 2011 tarihi itibariyle, her biri alanında yetkinleşmiş sekiz itfaiye memuru ve bir itfaiye şefinden oluşan güçlü bir ekip haline geldi.

FAALİYET ALANLARI
Kuruluş hedeflerine uygun olarak kadrosunu tamamlayan TAV İtfaiye Şefliği’nin kapsama alanı içerisinde; İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali, Katlı ve Açık Otoparkı, İç Hatlar Terminali, Genel Havacılık Terminali, Trijenerasyon Tesisi ve Holding Yönetim Binasında faaliyet gösteren özel ve kamu kuruluşları yer alıyor.
TAV İtfaiye Şefliği, İstanbul Atatürk Havalimanı sınırları içerisinde yer alan bina ve mekânlarda alınacak yangın önleme ve söndürme tedbirleri konusunda pek çok konuda görev alıyor. Binaların yangından korunması hakkında oluşturulmuş yönetmelik kapsamında; yangın güvenliği ve risk değerlendirmelerini yapmak, takip etmek, gözlemlerde bulunmak, aksaklıkları tespit etmek ve elde edilen sonuçları düzeltici işlemleri de içeren bir rapor halinde TAV İstanbul yönetimine sunmak bu görevler arasında yer alıyor. TAV İtfaiye Şefliği ayrıca, alınan ve alınması planlanan her türlü önleme rağmen çıkabilecek yangınlarda da sorumluluk üstleniyor. Yangınla mücadele etme konusunda oluşturulmuş protokol esaslarını uygulayan Şeflik, yangın durumunda çağırmakla yükümlü olduğu DHMİ İtfaiye Müdürlüğü ve İstanbul İtfaiye birimlerine bilgi aktararak, bu kurumlarla ortak ve koordineli çalışıyor.

TAM DONANIMLI BİR EKİP
TAV İtfaiye Şefliği; İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali, Katlı ve Açık Otoparkı, İç Hatlar Terminali, Genel Havacılık Terminali, Trijenarasyon Tesisi ve Holding Yönetim Binası ile İstanbul Atatürk Havalimanı’nı tehdit edebilecek veya eden unsurlar karşısında görev alabilecek her türlü bilgi ve donanıma sahip bulunuyor.
Bir yangın anında ihtiyaç duyulacak koruyucu teçhizatlara, zorla giriş için gerekli teçhizat ve malzemeler, yüksek teknolojili cihazlara sahip olan TAV İtfaiye Şefliği ekibi; böyle bir durumda TAV Özel Güvenlik, Elektronik Sistemler Müdürlüğü, Mekanik Sistemler Müdürlüğü, Elektrik Sistemler Müdürlüğü, Yapı Onarım Müdürlüğü ve Terminal Müdürlüğü ekipleri ile de koordineli çalışabilme yetkisine sahip bulunuyor. Teçhizat ve malzemeler ile donatılmış beş ana yangın istasyonu kurmuş olan Şeflik, TAV Özel Güvenlik ekibi ile yanyana çalışıyor ve işlerinin doğası gereği güvenlik ekipleriyle aynı dili konuşabiliyor.
TAV İtfaiye Şefliği, hayata geçirdiği ya da geçireceği tüm aktivasyonları için onaylı yönetmelikleri baz alarak, işlem basamakları üreten talimatlar hazırlıyor ve bu işleyişi tüm TAV Ailesi’ne yaymaya gayret ederek, personeli bilinçlendirmeye yönelik eğitimler ve tatbikat senaryoları hazırlıyor.
Bilgi ve uzmanlığı ile öne çıkan ve büyük bir güven duyulan TAV İtfaiye Şefliği ekibi, artık özel kıyafetleri ile tüm TAV Ailesi içerisinde tanınıyor.
  ETIKETLER:
tav    itfaiye    istanbul    ataturk-airport