Ekim - Aralık 2013
Is-Rotasi
Sayı : 30
English
French
Georgian

http://www.tavnewsport.com
İçindekiler
Anasayfa
CEO'dan
Gündem
Yönetim
Risk&Kontrol
Gezi Notları
İçimizden Biri
İş Rotası
Trendler
Mobil Yaşam
TAV-Bizim Mekanlar
Profesyonel
Seyahat Çantası
Sürdürülebilir Kalkınma
TAV Dünyası »
Teknoloji
Ajanda »
Aktif Hayat
Summary

GÜNEY’İN DÜNYAYLA BULUŞMA NOKTASI*TAV Gazipaşa Ekibi
TAV’ın sadece terminal değil tüm havalimanı işletmeciliğini üstlendiği Antalya Gazipaşa Havalimanı’nda yer alan TAV Gazipaşa ekibi, Akdeniz’in yeni turizm merkezi olma hedefinde Gazipaşa’ya değer katma sorumluluğuyla hizmet veriyor.

Kariyer adımlarınız ve TAV ile buluşma süreciniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
CENGİZ AŞIKLI: Havacılık sektöründeki geçmişim 1975 yılına uzanıyor. 25 Kasım 1975 tarihinde DHMİ Genel Müdürlüğü’nde memur olarak göreve başladım. Memuriyetime DHMİ Genel Müdürlüğü ve Erzurum Meydan Müdürlüğü’nde devam ettim. Erzurum’da görevli olduğum süreç içinde dört aylık kısa dönem askerliğimi de yaptım. Daha sonra 1982-1984 yılları arasında Elazığ Havalimanı’nda İşletme Şefi, 1984- 1994 yılları arasında Malatya Havalimanı Müdürü, 1994 yılında Adana Havalimanı Başmüdürü olarak görev aldım. 2006 yılında Antalya Havalimanı Başmüdürü, 2008 yılında Isparta Havalimanı Başmüdürü olarak atandım. TAV ile yollarımızın birleşmesi ise 2008 yılının son çeyreğinde başladı ve 2008 Aralık ayı itibarı ile TAV ailesinin ferdi oldum. TAV Gazipaşa İşletme Koordinatörü olarak başladığım görevimi halen yürütüyorum.Gazipaşa’da kaç kişilik bir TAV Ailesi mevcut, departmanlarınız hakkında bilgi verebilirsiniz?
C.A.:  TAV Gazipaşa olarak kurulduğumuz günden bu yana TAV ekipleri içerisinde en küçük aile yapısına sahibiz. Bu küçük ama çok deneyimli ekibimizle, TAV’ın işlettiği diğer tüm havalimanlarında olduğu gibi uluslararası nitelikteki bir havalimanının işletmesi sorumluluğunu üstleniyoruz. Gazipaşa’daki TAV çalışanlarının deneyimi, bilgi birikimi ve çalışma disiplini, işimizin başarısında büyük rol oynuyor. Halen, Koordinatör, Koordinatör Yardımcısı, Yönetim Asistanı, İdari İşler ve Satın Alma Şefliği, AIS Şefliği, Teknik Birim, İtfaiye Şefliği; bunların yanı sıra ATÜ, Havaş, BTA ve TAV Güvenlik çalışanları olmak üzere, toplamda 134 TAV’lı hep birlikte en iyi hizmeti verebilmek için görev alıyoruz.

Cengiz AŞIKLI, 25 Kasım 1975’te DHMİ Genel Müdürlüğü İşletme Dairesi Başkanlığı’nda memur olarak kariyerine başladı. Daha sonra sırasıyla Elazığ Meydan Müdürlüğü’nde İşletme Şefi, Malatya Meydan Müdürlüğü’nde Meydan Müdürü, Adana Havalimanı, Antalya Havalimanı ve Isparta Süleyman Demirel Havalimanlarında Başmüdür olarak görev aldı. 2008 yılında emekli olan Aşıklı, Aralık 2008’den beri TAV Gazipaşa İşletme Koordinatörü olarak görevini sürdürüyor. *Cengiz AŞIKLI TAV GAZİPAŞA İşletme KoordinatörüGazipaşa hangi yıl işletilmeye başlandı ve açıldığı yıldan bu yana nasıl bir gelişim gösterdi? Yolcu sayılarında gelinen nokta hakkında bilgi verebilir misiniz?
C.A.:  13 Temmuz 2009 tarihinde uluslararası hava trafiğine açılan Gazipaşa Havalimanı’nda, ilk tarifeli uçuşların yapıldığı 2010 yılında 4 bin 684 olan yolcu sayısı, 2011 yılında 14 bin 130, 2012 yılında 79 bin 740 olarak gerçekleşti. 2013 yılı Ağustos ayı sonunda ise 250 bin’i aşan yolcu trafiğimizin yıl sonunda daha fazla sayıya ulaşmasını bekliyoruz.

Hangi havayolu şirketleri Gazipaşa Havalimanı’na sefer düzenliyor? Bunların içerisinde öne çıkanlar ve Gazipaşa’da hızlı büyüme gösterenler hakkında bilgi verebilir misiniz?
C.A.: Havalimanımıza 2013 yaz sezonunda; iç hatlarda Pegasus Havayolları tarafından İstanbul’a; dış hatlarda ise Corendon, Transavia, SAS, Tailwind, Small Planet, Jet Time, Thomas Cook Havayolları tarafından Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerine karşılıklı uçuşlar gerçekleştirildi. Özellikle Corendon, Transavia, SAS ve Pegasus Havayolları’nın sefer ve yolcu sayıları her geçen gün artıyor. 2013-2014 kış döneminde ise yeni bir havayolu şirketi ve yeni destinasyonlar gündemde. Sun Express Havayolları tarafından 5 Kasım itibariyle Almanya’nın Düsseldorf, Frankfurt, Leipzig şehirlerine karşılıklı uçuşlar başlayacak. Havalimanımıza olan ilginin,önümüzdeki dönemlerde de yeni havayolu şirketleri ve destinasyonlara ilavelerle büyümesini bekliyoruz.

Gazipaşa’dan ulaşılabilen destinasyonlar hakkında bilgi verebilir misiniz?
C.A.: 2013 yaz döneminde; Gazipaşa Havalimanı’ndan Danimarka’da Kopenhag, Billund ve Aalborg, Hollanda’da Amsterdam ve Eindhoven, Norveç’te Oslo, İsveç’te Stockholm ve Goteborg, Belçika’da Brüksel, Polonya’da Varşova, Çek Cumhuriyeti’nde Pardubice, Litvanya’da Vilnius, İran’da Tahran olmak üzere 9 ülkede 13 noktaya doğrudan uçuşlar gerçekleştirildi. Devam eden dış hat trafiğimizle birlikte Pegasus’un her gün gerçekleştirdiği İstanbul bağlantılı uçuşlarla da yolcular yurt içinde 17, yurt dışında da 32 noktaya erişebiliyor. Yine bugüne kadar ATR-500, B737-300, B737-400, B737-500, B737-700, B737-800 ve A319, A320 tipi uçaklar Gazipaşa Havalimanını kullandı. TAV Gazipaşa olarak yöre turizmini desteklemek adına katkımızın olmasından memnuniyet duyuyoruz.


ATÜ Ekbi

Gazipaşa Havalimanı’nın ayırıcı özellikleri ve tercih edilme nedenleri nelerdir?
C.A.: Zengin turistik alt yapısı olan Alanya bölgesine gelmek isteyen yolcular, Antalya Havalimanı’ndan gelişlerinde ulaşım yönünden oldukça sıkıntı yaşamaktaydı ve 2-4 saatlik bir yolculuktan sonra konaklayabilecekleri mekanlara ulaşabiliyorlardı. Antalya Gazipaşa Havalimanı’nın hizmete girmesiyle dakikalar içerisinde konaklama tesislerine ulaşabilir hale geldiler. Yolcuların ve turizm şirketlerinin memnuniyeti, Antalya Gazipaşa Havalimanı’nın çok kısa bir sürede daha fazla tercih edilmesini, suda büyüyen halkalar misali geniş kitlelere yaygınlaşmasını sağladı ve bu eğilimin giderek artacağını da aldığımız geri bildirimlerden anlayabiliyoruz.


*TAV Güvenlik Ekibi

Yolcuların ve turizm şirketlerinin memnuniyeti, Antalya Gazipaşa Havalimanı’nın çok kısa bir sürede daha fazla tercih edilmesini sağladı.

Gazipaşa’nın tanıtımı için yürüttüğünüz faaliyetler hakkında bilgi verebilir misiniz?
C.A.: Gazipaşa Havalimanı’nın dünyaya açılması için tüm tur operatörleri ve sivil toplum örgütlerini harekete geçirmekle birlikte, bizzat havayolu şirketleri ile irtibat halindeyiz. Elbette asıl faaliyetler, TAV Havalimanları Holding Pazarlama Koordinatörlüğü ve Kurumsal İletişim Direktörlüğü tarafından yürütülüyor. Tüm fuarlarda bu ekiplerdeki arkadaşlarımız son derece etkili bir mücadele veriyor. Özetle söylemeliyiz ki; Gazipaşa Havalimanı için TAV camiası bir bütün olarak büyük çaba sarf ediyor. TAV Havalimanları İşletmeler Direktörü Murat Örnekol başta olmak üzere, TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel ve diğer Genel Müdürlerimiz ve Direktörlerimiz yoğun tempoları içerisinde Gazipaşa ile de yakından ilgileniyorlar. Bu ilginin sonuçlarını da her yıl kat kat artan yolcu sayılarıyla elde ediyoruz.


*İtfaiye Şefliği Ekibi

Gazipaşa Havalimanı’nın geleceği konusundaki öngörüleriniz nelerdir? Nasıl bir gelecek bekliyor Gazipaşa’yı ve TAV olarak Gazipaşa’da hedefleriniz nelerdir?
C.A.: Antalya, turizmin başkenti olarak nitelendiriliyor. Alanya ise Antalya turizminin %20 ila %25’lik bir dilimini kapsıyor. Antalya’nın turizme çok daha cazip ve elverişli olan Anamur-Bozyazı (Mersin) arası ulaşım merkezlerine çok uzak olması nedeniyle daha önce bölgede turizme yönelik yatırımlar yetersizdi. Gazipaşa Havalimanı’nın açılması ile birlikte bu bölgelerde turizm yatırımları hızla ilerlemeye başladı. Biz TAV Gazipaşa olarak şu an %20-25’in % 7-8’ine hizmet veriyoruz ve ilerleyen zamanlarda da % 20- 25’i kapsamakla yetinmeyip, yörenin turizme açılması ile %30-40’lara ulaşmayı ve bu misafirlerimizi havalimanımızda ağırlamayı hedefliyoruz.


HAVAŞ Ekbi

  ETIKETLER:
tav-gazipasa    cengiz-asikli    destinasyonlar